Czym się różnią kosmetyki mineralne i klasyczne?

Kosmetyki mineralne a klasyczneFirmy, które odpowiadają za produkcję kosmetyków mineralnych przekonują nas, że w procesie produkcji tych specyfików wykorzystywane są mocno rozdrobnione minerały, co oznacza niemożliwy do zakwestionowania przełom w przemyśle kosmetycznym. Deklaracje takie znajdują uzasadnienie w stanie faktycznym, nie da się bowiem zaprzeczyć temu, że wykonywane na bazie minerałów kosmetyki przeznaczone do wykonania makijażu są znacznie bardziej naturalne niż klasyczne kosmetyki. Oczywiście, nie wszyscy podchodzą do tego rodzaju stwierdzeń z jednakowym entuzjazmem, szczególnie sceptyczni są zaś chemicy kosmetyczni. W jakimś sensie mineralne są przecież wszystkie kosmetyki dostępne w drogeriach, nie da się bowiem ukryć tego, że znajdują się w nich te same składniki takie, jak choćby dwutlenek tytanu, mika, czy też tlenek żelaza.

Okazuje się jednak, że nie mamy wcale ze składnikami wydobywanymi spod ziemi, mielonymi, a następnie dodawanymi do kosmetyków, mamy bowiem do czynienia z rozwiązaniami, które równie dobrze mogą powstawać w laboratoriach chemicznych. Owszem, ich poszczególne elementy rzeczywiście mogą pochodzić z natury, ich oczyszczenie jest już jednak procesem laboratoryjnym. Tak naprawdę, nie ma w tym wcale nic złego, nie powinniśmy bowiem zapominać o tym, że mówiąc o naturalnych minerałach mamy na myśli rozwiązania w istotny sposób zanieczyszczone.

Skład kosmetyków mineralnychZdania dotyczące kosmetyków mineralnych są więc podzielone, a ich zwolennicy bronią propozycji tego typu podkreślają, że preparaty do makijażu dają naturalny efekt. Pamiętajmy jednak, że tym, co rzeczywiście różni kosmetyki mineralne i tradycyjne nie jest wcale ich skład, ale przede wszystkim ingrediencje, których nie wykorzystano w procesie ich produkcji. Lista odrzuconych składników może być zresztą bardzo długa, znajdują się bowiem na nich nie tylko substancje zapachowe, ale również barwniki chemiczne oraz środki konserwujące. Każdy z wymienionych środków może przyczyniać się do podrażnień skóry, wielu dermatologów uważa więc, że odwoływanie się do kosmetyków mineralnych jest znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem. Dziś mówiąc o kosmetykach mineralnych mamy zresztą na myśli nie tylko pudry sypie, może być to bowiem również róż, bronzer, a nawet cień do powiek.